Hangzatos címen jelent meg írás az Index Tudomány rovatában: Ismét bizonyították az akupunktúra fájdalomcsillapító hatását. Természetesen a gond nem az, hogy ha van is bármi bizonyíték az akupunktúra fájdalomcsillapító hatásáról, az is legfeljebb egyes hátfájásokra vonatkozik. A baj az, hogy az idézett vizsgálat (leginkább olyan formában, amiként írnak róla) nem bizonyít semmit az akupunktúrával kapcsolatban.
A vizsgálatban fájdalmat okoztak embereknek áramütéssel majd egyeseket kezeltek akupunktúrával, másokat nem. Mindeközben vizsgálták az egyes agyterületek működését. Azt találták, hogy az akupunktúrával kezeltek esetében a fájdalomérző területek aktivitása csökkent.
Mit bizonyít ez a kísérlet (ha bármit is számít egy 18 fős vizsgálat), csupán csak annyit, hogy ha valakivel, akinek fájdalma van tesznek valamit, az jobb, mintha nem csinálnak semmit. Ezt magam is alkalmazom gyakran a gyerekeimen, úgy hívják: gyógypuszi. Jön a gyerek, hogy beütötte a kezét, kap egy gyógypuszit és már nem is fáj annyira. Biztos vagyok benne, hogy ki lehetne mutatni a csökkent aktivitást a fájdalomérző területeken.
Ahhoz, hogy valóban az akupunktúráról szóljon a vizsgálat, a kontrollcsoportnak valami hasonló kezelést kellett volna kapnia. Ismertek már ilyen technikák, van, amikor a tűket rossz helyre (nem a feltételezett akupunktúrás pontokra) döfik, van amikor nem elég mélyre nyomják és vannak olyan tűk is, amik a színházi kellék késhez hasonlóan csúsznak vissza anélkül, hogy a bőrbe hatoltak volna.
Külön gyönyörű az a részlet, hogy az akupunktúra közvetlenül az agyban csökkenti a fájdalmat, nem csak pszichológiai hatása van. Mintha a pszichológiai hatások nem az agyban jönnének létre és nem lennének köthetők egyes agyterületek aktivitásához, vagy mintha a fájdalomérzet elsődlegesen nem pszichológiai hatás lenne. Közismertek azok a történetek, amik a fájdalomküszöb drasztikus változásáról szólnak különféle pszichés hatásokra, kevés olyan dolog van, ami annyira pszichológiai lenne, mint a fájdalom
Érdemes megfigyelni, hogy a kijelentés nem egy referált folyóirat cikkéből származik (akként ez a vizsgálat nem állná meg a helyét), hanem egy konferencián elhangzottakat ad tovább. Tele is van vele a magyar meg a világsajtó is.
Utolsó kommentek