Az idei Nobel-díjat megint hárman kapták ezúttal egyenlően megosztva,
ezért kezdték el a kromoszómák végső szakaszait az úgynevezett telomérákat vizsgálni. Azt találták, hogy azok nagyon érdekes felépítésűek. Nem csak, hogy nem tartalmaznak olyan érdemi információt, ami fehérjék előállításához lenne szükséges, hanem mintegy 20 ezer bázis hosszúságban csak a TTAGGG ismétlődést tartalmazzák. Ez az ismétlődés lehetőúvé teszi, hogy a kromoszóma vége önmagára csavarodjon és így is védje a sérülékeny részt.
Rendes sejtjeinkben minden egyes másolat elkészültekor rövidülnek egy kicsit a telomérák, ha túl rövidek lesznek, nem alakul ki a véget védő felcsavarodott szerkezet és a sejt azonnal öngyilkosságot követ el. Sokak szerint az öregedésnek is a telomérák rövidülése a fő oka, sőt úgy is gondolják, hogy ez a jelenség okozza a klónozott állatok gyorsabb öregedését is.
Hogy lehet akkor, hogy vannak olyan sejtjeink, amik sokat és láthatóan korlátlanul osztódnak? Úgy, hogy ezek a sejtek rendszeresen visszaépítik teloméráikat. Ilyen az őssejtek, a csontvelő sejtjei és az ivarsejteket létrehozó sejtek is. Ezelben működik egy enzim, amit telomeráznak neveztek el. Ez az enzim komplexum tartalmaz egy RNS mintát, amiről TTAGGG másolódik a DNS végére, valamint egy olyan komponenst is, ami a megfelelő bázisokat a DNS-hez illeszti. Ugyan a telomeráz minden sejtünkben jelen van, igazán csak a fentebb említettekben aktív.
Normális esetben, mert ha nincs minden rendben, akkor máshol is túlságosan aktívak lehetnek. A rákos sejtek például nem tudnának olyan elképesztően szaporodni, ha nem pörögne fel a telomráz működésük is. Hasonlóan ultra aktívak tudnak lenni a infarktust kiváltó elzáródások környékén a sejtekben, amitől az elzáródás sokkal gyorsabban jöhet létre. A telomérák nagyságát nem csak ez tudja befolyásolni, hanem a környezet is. Bizonyítottan csökkenti azt a dohányzás, a stressz vagy az alacsony szociális helyzet is.
A három kutató eredményei tették lehetővé, hogy sokkal többet megtudjunk az öregedésről, a rák és más betegségek kialakulásáról. Ma már kezdenek megjelenni azok a gyógyszerek, melyek a telomeráz enzimre hatnak.
Utolsó kommentek